OSNOVNA PRAVILA I PRINCIPI COACHING-A
1. Klijent je upoznat i razumije da je coaching profesionalni odnos između coach-a i klijenta koji je dizajniran da vodi i podrži razvoj osobnih i profesionalnih kompetencija u cilju sprovođenja planova za ostvarivanje osobnih i poslovnih ciljeva.
2. Coaching teme, frekvencija rada i mjere uspjeha definiraju se u coaching Ugovoru na početku samog procesa coaching-a između coach-a i klijenta.
3. U komunikaciji između coach-a i klijenta očekuje se kontinuirani, otvoreni, pravovremeni i konstruktivni feedback kao najadekvatniji način sagledavanja pomaka u kretanju ka ostvarivanju zajedničkih ciljeva.
4. Sve informacije koje se razmenjuju u procesu coaching-a ostaju između coach-a i klijenta, osim ako nije reč o informacijama koje su od značaja za nečiju fizičku bezbjednost ili na neki drugi način uključuju kršenje etičkih i zakonskih normi.
5. Klijent je upoznat i prihvata da se određene teme proistekle sa klijentom podjele sa drugim profesionalnim coach-evima u funkciji konsultacija ili supervizijskog procesa koji je coach u obavezi da radi u cilju osiguravanja kontinuiranog kvaliteta svojih usluga klijentu.
6. Coach je u obavezi da vodi evidenciju o sprovedenim satima coaching prakse i radi sticanja i unapređivanja profesionalne licence ovlašćene institucije (npr. European Coaching Association) i da dostavi na uvid reference klijenata. Ovlašćena institucija zadržava pravo kontaktiranja klijenta i provere referenci.
7. Tehničke aspekte organizacije coaching susreta dogovaraju coach i klijent. Coaching susreti se obavljaju u prostorijama coacha.Ukoliko se obe strane saglase, coaching se može obaviti i na drugom primjerenom mjestu (online).
8. I coach i klijent imaju mogučnost da najkasnije 24h pre sastanka otkažu/pomjere sastanak, u suprotnom se coaching susret računa coach-u kao obavljen (angažovano radno vreme) i zavodi se relevantnim izveštajima. Coach se u naredna 24h javlja klijentu i dogovara sledeći susret.
9. Coach je u obavezi da vodi kontinuiranu, formalnu evidenciju o toku i rezultatima rada sa klijentom u vidu popunjavanja Izvještaja nakon svakog coaching sastanka. Izvještaj nakon svakog coaching sastanka coach popunjava na uvid klijentu.
10. Ulaskom u coaching ugovor klijent se obavezuje na aktivan rad kako na samim coaching susretima, tako i između coaching susreta da će raditi dogovorene vežbe („domaće zadatke“) kako su obje forma angažovanja značajna za postizanje definisanih ciljeva.
11. Odgovornost coacha jeste da uvede u proces učenja, obuči i osnaži klijenta za primenu novih veština, dok je na klijentu odgovornost primjene ovladanog kako na samim coaching susretima, tako i u realnom životnom okruženju.
12. Klijent je upoznat i prihvata da je odgovoran za svoju spremnost, motivisanost i uključenost tokom coaching susreta, uključujući u to i izbore koje načini i odluke koje donese i nakon coaching susreta.
13. Coaching-om se radi na razvoju klijenta uključenog u coaching proces i njegovim dogovorenim razvojnim promenama, definisanim u coaching Ugovoru, ne promjenama drugih ljudi.
14. Coaching ne može biti zamena za druge vrste profesionalnog savjetovanja: pravne, medicinske, psihoterapijske itd. koje se sprovode od strane profesionalaca specijalizirane za rad u datim oblastima.